Tüp Bebek Tedavisinde Önemli Hususlar | Nazike Abla

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi, kadından elde edilen yumurtaları ve erkeğin sperm örneğinden ayrılan spermi aynı ortak bölgeye yerleştirerek titiz bir şekilde temiz bir laboratuarda gerçekleştirilir. Yumurtalar ve spermler, kadın üreme organlarının koşullarını taklit edebilmek için sıcaklık, nem ve gaz içeriğinin dikkatle kontrol edildiği özel bir inkübatörde yetiştirilmektedir.

Tüp bebek tedavisi, doğum uzmanınız tarafından sizin spesifik ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmıştır.

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek sahibi olmak isteyenlerin, öncelik olarak hayatlarındaki bir çok rutini değiştirmeleri gerekmektedir. Tüp bebek sahibi olunması için ilk olarak, hayat tarzında bir takım değişikliklerin olması söz konusu olacaktır.

Önce aşılama sonra tüp bebek

Bir kadın hamile kalmak istiyorsa, bu süreçte 15 milyon spermin söz konusu olması gerekir. Erkeklerde ise, ortalama 5 milyonun altında sperm var ise, aileyi tüp bebek tedavisi tavsiye edilmektedir. Tüp bebek tedavisinde öncelik olarak aşılama, sonrasında ise tüp bebek tedavisi yapılmaktadır.

Stresten uzak durun

Tüp bebek tedavi sürecinde yapılması gerekenler arasında ”stresten uzak durmak” vardır. Bu süreçte stresli ortamlarda, aktivitelerden ve iş stresinden uzak durursanız, tüp bebek tedavisinde de o kadar olumlu sonuçlar alırsınız.

Eşinize destek verin

Tüp bebek tedavi döneminde, eşlerin üzerinde oluşabilecek stres veya kaygı gibi durumlar söz konusu olduğunda, eşlerin devreye girmesi gerekmektedir. Babalar, eşleriyle her daim iletişim içerisinde olmalı, onları asla yalnız bırakmamalı ve olumsuz düşüncelerin kafalardan çıkması için telkinlerde bulunmalıdır.

Anne babalar beslenmeye dikkat

Tüp bebek tedavisi, her ne kadar dışarıdan kolay bir tedavi süreci olarak görünse de, bir takım değişikliklerin yapılmaması durumunda, bazı olumsuz durumlarla sonuçlanabilir. Tüp bebek tedavisinin ilk gününden son gününe kadar hem anne adayı hem de baba adayları, beslenmelerine son derece dikkat etmek zorundadırlar. Bu süreçte, asitli içeceklerden uzak durmalı, kahve gibi kafein içeren sıvıları almamalı, bol miktarda su içilmeli ve tüp bebek tedavi döneminde balık tüketimine biraz daha önem verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN