Kan İlacı Kilo Yapar Mı? | Nazike Abla

Kan İlacı Kilo Yapar Mı?

Kan İlacı Kilo Yapar Mı?

Bayanlarda çoğunluk olarak kansızlık hastalığı görülüyor, kan düşüşü yaşayan kişilerin ilaç desteği almadan kan değeri yükselmesi görülmemektedir. Kişilerin kansız olmaması nasıl anlaşılır, üşüme, renk sararması, halsizlik ve yorgunluk hisleri yaşanarak belirti gösteriyor. Uzaman hekim tarafından yapılan muayene ve kan testleri kişilerin kan değerini ortaya koyar. Bu konuda gerekli görülen kan ilacı desteği reçete edilir ve hasta düzenli ilaç kullanımını gerçekleştirir.

Kan Değerleri Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Kansızlık hastalığı nasıl belli olacağını insanlar kan değerlerini kan testi yaptırmadan bilemezler. Kan ilacı kullanımı doktor tarafından hastaya uygun görülmesi durumunda kısa bir tedavi uygulanarak kullanılır. Kan değerler yükselir ise hastaların kan ilacı desteğini hekim tarafından sorarak bırakmalıdır. Her kan hastası olan kişinin kilo alma korkusu nedeniyle kan ilacını kullanmayı tercih etmemektedir. Uzun süren kan ilaç tedavileri kilo alımı gerçekleştirir. Hasta kısa sürede kan ilacı kullanımında kilo almamaktadır.

Kan İlacı Kimler Kullanır?

Kansızlık olan hastalar ve anemi olan hastalar kan ilacı kullanır, hekim tarafından kullanma sürecinin belli olması ve ne kadar zaman içinde kullanılması gerektiğini doktorunuz belirler. Kan ilacı bazı durumlarda hastalar için değişebilir yerini kan şurubuna bırakır, birçok hasta şurup olarak kullanabilir. Doktor tarafından takibe alınan hastalar tedavi sürecinde ilaç bitiminde tekrar bir kan testi yaptırır. Yapılan kan testi ilacın kan değerini ne derece yükseldiği gözlemlenir.

Kan İlacı Kullanılmaması Vücuda Nasıl Zarar Verir?

Kilo alma korkusu yaşayan hastalar ilaç kullanmaması durumunda vücutta kanın düşmesi birçok hastalığın başlangıcı olabilir. İki ya da üç haftalık kan ilacı kullanım tedavilerinde hasta kilo almamaktadır. Hamilelerin yaşadığı sorun ve kan düşmesi nedeni ile dokuz ay kullanılan kan ilacı bu aşamada kilo yapabilir.

Vücut dengesi sağlana bilmesi açısından kan ilaçları düzenli kullanılmalıdır. Doktorunuz uygun görmesi durumunda kan ilacı kullanmayan hastalar vücut dengesini kaybederek ortaya çıkacak ciddi sorunlara maruz kalır. Vücut için kan oranı ve dengesi son derece önemlidir, bu nedenle kan ilaçları kilo aldırsa bile gerek görülmesi durumunda kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN