Hamileyken Sigara Kullanmanın Zararları Nedir? | Nazike Abla

Hamileyken Sigara Kullanmanın Zararları Nedir?

Hamileyken Sigara Kullanmanın Zararları Nedir?

Hamileyken sigara içmek, hamile bir kadının yapmaması gereken en önemli işlem olmaktadır. Hamileyken sigara içmek, önce bebeğe sonra ise anneye oldukça büyük zararlar verebilmektedir. Bu netice sonrasında ise; hamile olan anne hem kendine hem de bebeğine oldukça büyük zararları verebileceği gibi bebeğinin hayatına bile kastedebilmektedir. Anne bunu bilerek ya da bilmeyerek yapıyor olsa bile; sigara içtiği her dakika bebeği zarar görmekte, gelişimi engellenmekte ve belki de; yaşamı son bulma durumunda oranlarda artışlar olabilmektedir. Bu nedenle gebelerin sigara içmesi hekimler tarafından asla ve asla önerilmemektedir.

Sigaranın Bebeğe Verdiği Zararlar Nedir?

 • Bebeğin erken doğmasına neden olarak, bebeğin gelişimi üzerinde çok büyük negatif etkiler yaratır.
 • Sigara dumanı bebeğin kan damarlarına da geçerek, bebeğin gelişiminin yarıda kesilmesi ya da az olmasını sağlar. Bebeğin bağışıklık sistemi çok düşük olabilir, solunum hastası olabilir…
 • Bebek ani bir şekilde anne karnında ölebilir.
 • Bebeğin kan ve idrar tahlillerinde çıkan değerlerde büyük sorunlara yol açabilir.
 • Görme sorunlarını ortaya çıkarabilir.
 • Damarlarda bozulmalara yol açabilir.
 • Plasentanın erken bir şekilde ayrılması ile birlikte doğum sırasında bebeğin büyük sorunlar yaşamasına neden olabilir.
 • Doğum sonrasında bebeğin solunum sıkıntıları görülebilir.
 • Süt miktarında ciddi bir şekilde düşüş olabilir.
 • C vitamini gibi yaşam için oldukça önemli vitaminlerde düşüklük olabilir.

Sigaranın İçen Hamile Kadınların Düşük Yapma Riski de Artıyor!

Düşük yapan kadınların birçoğunda düşük doğum görülmektedir. Doğumun düşük ile sonuçlanmasından sonra; sigara içen kadınlar büyük bir hüsran yaşıyor olsalar bile; doğumun düşük ile sona ermesi sonrasında yapılacak herhangi bir durum da bulunmamaktadır.

Sigara kullanmayan kadınlara göre; sigara kullanan kadınların düşük yapma riski %30 daha fazla! Bu oran hiç de azımsanacak bir rakam değil. Bir örnekle size bunu aktaracak olursak; sigara içmeyen kadınların her 100 çocuğunda düşük yapma sayısı 3 ise; sigara içen kadınlarda bu oran yaklaşık olarak 10 olmaktadır. Yani düşük yapma riskleri çok daha fazla olmaktadır. Ayrıca hamile kadınların sigara içmeleri esnasında rahimlerinde de geri dönüşü olmayan zararlar görülmekte ve ikinci sefer hamile kalmak çok daha zor olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

 1. Sigara içmek zaten zararlı bir olay, bir de hamileyken sigara içerek bebeğinizin yaşamını tehdit etmeyin bari. Kendinize yapıyorsunuz, bari ona bunu yapmayın lütfen.

 2. Hamileyken sigara içmek kadar bebeğe zarar veren bir durum var mı acaba? Zaten hep söylerler, en büyük zarar en yakınndan gelir diye.

 3. Hamileyken sigarayı bırakın nargile içen arkadaşım vardı, tabi sonradan düşük yapınca bıraktı tütün ürünlerini kullanmayı.. Kaç kere de söylemiştim halbki..

 4. Hamileyken içtiğiniz her sigara hamileliğinizin riskini artırıyor, bebeğe zarar veriyor. Hadi diyelim kendinizi düşünmüyorsunuz bari bebeklerinizi düşünün ya yeter artık şu sigara illetinden çektiğimiz.

 5. Ne hamileyken ne de normal hayatta lütfen şu illeti kullanmayın, kullanan tanıdıklarınıza da mutlaka tepkinizi koyun ya lütfen!!!

 6. Şu illeti bırakmak için o kadar zaman ve emek harcadım ama doğumdan sonra tekrardan başladım ya, nasıl bırakacağım ben bu şeyleri.. Off.

 7. Gerçekten sigara içmeden önce çok daha hızlı bir şekilde yürüyebiliyor ve çok daha sağlıklı bir şekilde kendimi hissediyordum ama sigaradan sonra gerçekten çok fazla sıkıntı yaşadığımı düşünüyorum ..

 8. Sigara içmek ve sigaraya bağımlı olmak kadar kötü bir şey yok ama her kahveden sonra ve her kahvaltıdan sonra mutlaka içerek bunu taçlandırıyorum ..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN