Hamilelik Testlerine Ne Kadar Doğru Güvenilir? | Nazike Abla

Hamilelik Testlerine Ne Kadar Doğru Güvenilir?

Hamilelik Testlerine Ne Kadar Doğru Güvenilir?

Gebelik testi belli belirtilere sahip olduğunuz ve şüphelendiğiniz zamanlarda hamileliği kontrol etmenin en kolay ve isabetli yoludur. Sadece idrar kullanarak, basit bir mantıkla çalışan bu testler aynı zamanda pahalı da olmazlar ve her eczaneden erişmek mümkündür.

Hamilelik Testleri Ne Kadar İsabetlidir?

Hamilelik testi doğru kullanıldığında son derece isabetlidir. Eczanelerden alınan basit testlerin yüzde 99’u sorunsuz bir şekilde çalışarak doğru sonucu verir. Sonuç olarak bir hastaneye de gittiğinizde aynı şekilde idrarınız alınır ve daha farklı bir işlem uygulanmaz. Dolayısıyla evde yapacağınız test ilk aşamada hem daha ucuz, hem de daha rahattır.

Gebelik testi idrarınızdaki HCG adı verilen hormonu kontrol ederek çalışır. Bu hormon sadece gebelik sırasında salgılanırken, döllenen yumurtanın rahim astarına yerleşmesiyla, yani hamileliğin başlamasıyla ortaya çıkar. Test eğer pozitif çıkarsa, hamilesiniz demektir. Negatifse de tam tersi.

Bu testleri geciken regl sonrası kullanmanız isabet oranını arttıracaktır. Aynı zamanda son kullanma tarihlerine de bakmalısınız çünkü süresi geçmiş hamilelik testi doğru sonuç vermeyecektir. Bu yüzden hem paketin üstündeki bilgilere bakın, hem de kullanırken talimatları iyice okuyup ona göre uygulamaya koyun.

Ne Zaman Gebelik Testi Kullanmalıyım?

Adetiniz gecikir gecikmez bir gebelik testi kullanabilirsiniz. Birinci gerekçe her zaman regl gecikmesi olsa da, aynı zamanda başka belirtiler de baş gösterebilir. Aynı zamanda bazı testler korunmasız cinsel ilişkiden 10 gün sonra da hamileliği tespit edebiliyor fakat bunlar tamamen güvenilir diyemeyiz.

Ayrıca eğer adet döngüleriniz fazla düzensizse ya da ara sıra gecikiyorsa, en doğru sonuçlar için tavsiyemiz testi cinsel ilişkiden üç hafta sonra kullanmanız yönünde olacaktır.

Nereden Hamilelik Testi Alabilirim?

Mahallenizdeki herhangi bir eczaneden dahi hamilelik testlerinden almanız mümkün. Aynı zamanda bazı büyük marketlerde ve internet sitelerinde de rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu testler genellikle pahalı olmaz ve paketlerle satılırlar. Adet sayısına göre fiyat artabilirken, aynı zamanda marka ve test tipi de fiyatı etkileyebiliyor. Fakat dediğimiz gibi uygun fiyatlarla bir tane alıp hızlıca test yapabilirsiniz.

Hamilelik Testi Pozitif Çıkarsa Ne Yapmalıyım?

Eğer testi hemen adet sonrası kullandıysanız ve sonuç pozitif geldiyse, yüzde 99 ihtimalle hamilesiniz demektir. Tabii kesin olarak emin olmak için bir başka test daha yapmanızı önerebiliriz.

Pozitif sonuç aldıysanız ilk iş olarak bir aile planlama kliniğine ya da sağlık ocağına gitmeli, doktorlara danışarak sıradaki testleri gerçekleştirmelisiniz. Hastanede size gebelik seçenekleriniz hakkında bilgi verilir ve bir yol haritası çizilir.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.hamilelikbelirtileri.co/gebelik-testi-rehberi/

https://www.healthline.com/health/pregnancy/five-signs-to-take-pregnancy-test

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN