Diş Çıkaran Bebekler İçin Jel Kullanımı | Nazike Abla

Diş Çıkaran Bebekler İçin Jel Kullanımı

Diş Çıkaran Bebekler İçin Jel Kullanımı

Bebekler için diş çıkarma işlemi oldukça zor ve meşakâtli bir işlem olmaktadır. Diş çıkaran bebeklerde birçok sorun görülebilmektedir. Diş çıkaran bebeklerde kabızlık başta olmak üzere birçok farklı anormal durum görülebilmektedir. Genel olarak diş çıkaran bebek gece uyumuyor diyen anne sayısı oldukça fazladır. Lokal anestezik etkisi olan ve kullanıldığı bölgede uyuşma yaparak ağrıyı yok eden diş jeli, son dönemlerde özellikle bebekler için kullanılmaya başlandı. Sinirsel anlamda uyarıların ortaya çıkmasına engel olan ve ağrıyan noktalara olan iletimi yok eden diş jeli, bebeklerin diş çıkarma süreçlerinde, özellikle diş eti bölgesinde ve ağız içindeki iltihaplanan noktalarda oluşan sıkıntılardan kurtulmak için ebeveynler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Etkisi son derece iyi olan fakat fazla kullanıldığında tehlikeli olabilecek potansiyele sahip olan diş jelleri, doğru miktarda kullanılmadığı zamanlarda kana karışma ihtimali ortaya çıkar ve bu da, farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Özellikle, bebeklerde kullanırken oldukça dikkat edilmesi gereken bir ürün olarak tanımlanmaktadır.

Aşırı miktarda diş jeli kullanımının zararları

Aslında, sağlık dünyasında her ilacın aşırı kullanımı insan sağlığına zarar vermektedir. Bu durum, diş jelleri için de aynı etkiye sahiptir. Diş jellerini, aşırı miktarda kullanmanız bir takım sağlık problemlerini beraberinde getirebilir ve yarar sağlayayım derken bir anda farklı sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Fazla miktarda diş jeli kullanımı, düzensiz kalp atışı, sinir, bilinç kaybı, kulaklarda aşırı çınlama ve solunum sorunları gibi ciddi sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Diş jelini kullanırken mutlaka, kullanılacak bölgenin herhangi bir yaraya veya kesiğe maruz kalmamış olması gerekmektedir. Diş jelinden maksimum fayda sağlamak için, ürünü çok az miktarda kullanmalısınız.

Diş çıkaran bebekler İçin jel kullanımı

Bebeğin diş çıkarma zamanlarında yaşadığı ağrıları dindirmek için kullanılan diş jeli, bebeklere çok az miktarda kullanılmalıdır ve aynı zamanda, kullanacak kişinin ellerini sterilize etmesi gerekmektedir. Diş jelini, ufak bir pamuk parçasına az miktarda sürerek diş eti bölgesini ufak dokunuşlarla ovabilirsiniz. Gün içerisinde en fazla 5-6 kere uygulayabileceğiniz diş jelleri, belirtilenden daha fazla miktarda uygulandığında dişlere zarar verebilir.

Diş jelini kullanırken, yanlışlıkla fazla miktarda kullandığınızı düşünüyorsanız, bir pamuk yardımıyla kullanılan bölgedeki fazla jeli diş bölgesinden alabilirsiniz. Ayrıca, diş jelleri asla gözlerle temas etmemelidir. Gözle temas halinde veya farklı bir yan etki söz konusu olduğunda, hemen doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Diş jelini kimler kullanmamalı

Aşağıdaki maddelerde yer alan sorunlara veya rahatsızlıklara sahipseniz, diş jeli kullanmamanızı tavsiye ederiz;

  • İlaçlara karşı alerjiniz varsa
  • Karaciğer sorunları yaşıyorsanız
  • 90 günden küçük bebeğe sahipseniz
  • Cilt bölgesinde yaralarınız varsa
  • Hamilelik dönemindeyseniz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Bebekler için diş çıkaran jeli kullandım ve bebeğim gerçekten normalden dahaa kolay bir şekilde diş çıkardı. Size de öneriyorum, diş çıkaran jelleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN