Demir İlacı Kilo Yapar Mı? | Nazike Abla

Demir İlacı Kilo Yapar Mı?

Demir İlacı Kilo Yapar Mı?

İnsan vücudu için vazgeçilmez bir önemi olan demir minerali eksikliğinde ise çeşitli sorunlar doğurur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren, kan yapımında rol oynayan, kişinin ruhsal durumunu üzerinde etkili olan, gelişme ve büyümeye etki eden demir mineralinin düzenli olarak alınması gerekir. Temel olarak besinler aracılığıyla alınan demir minerali sağlıklı beslenme yoluyla istenilen düzeyde tutulabiliyor.

Birçok görevi bulunmakla birlikte en önemli görevi kan fonksiyonunda etkili olarak hücrelere oksijen taşınmasına hizmet etmektir. Demir mineralinin oksijen taşıma işlevini nitelikli bir biçimde yerine getirememesi durumunda hücreler ihtiyaç duyduğu maddeleri alamazlar. Bu sebeple demir eksikliği sonucunda yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, dikkat sorunları, yiyecek dışı maddelere yönelme gibi ciddi sorunlar oluşabilir.

Demir Eksikliği Kimlerde Görülür?

Demir minerali eksikliği genellikle kadınlarda görülür. Erkeklerin günlük demir ihtiyacı 10 mg olurken kadınların 18-20 mg arasındadır. Bunda etkili olan durum ise aylık döngüsel adet dönemidir. Adet dönemi nedeniyle kadınlarda her ay demir mineralinin bir kısmı dışarı atılıyor. Kadınların adet dönemlerindeki ruh hallerinin değişimin bir nedeni de demir eksikliği yaşanması durumudur. Bir başka demir eksikliği nedeni ise beslenme yoluyla yeteri kadar demir alınamamasıdır. Bu durum daha çok vejetaryen olan ve tahıllarla beslenenlerde ortaya çıkar.

Demir Minerali Nasıl Artırılır?

Demir eksikliği için en önemli etken beslenme olduğundan nitelikli bir beslenme programı aracılığıyla demir düzeyi istenilen seviyeye ulaşabilir. Ancak bazı durumlarda bireyin demir depolarında ciddi eksiklikler olabilir. Bu durumda ise dışarıdan takviye olarak alınacak demir ilaçları kullanılabilir. Demir ilaçları bireyin ihtiyaç duyduğu kadar demiri bireye kazandırmaya yardımcı olur. Demir ilaçlarının ise en merak edilen boyutu kilo ile ilişkisidir. Özelikle demir eksikliği yaşayan kadınların bu ilaçlara yönelmesi kilo sorusunu ortaya koyuyor. Ancak demir ilaçlarının kilo aldırma gibi bir etkisi söz konusu değildir.

Demir ilaçları demir metabolizması üzerine etki ederek ihtiyaç duyulan demiri tamamlar. Hatta demir eksikliğinin tamamlanması kilo vermek için önem taşır. Yapılan araştırmalar demir mineralinin eksik olduğu kişilerde kilo vermenin çok zor olduğunu ortaya koymuştur. Demir ilacı almadan önce doktorunuzla görüşünüz ve ilacı doktor teşhisi üzerine kullanınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN