CPR (Kalp Masajı) Nedir, Nasıl Yapılır? | Nazike Abla

CPR (Kalp Masajı) Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

CPR (Kalp Masajı) Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

CPR (Kalp Masajı) Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

CPR, kalp masajı olarak bilinmektedir. Ancak; her bayılan ya da bilinci kapalı olan hastaya bu uygulama yapılmaz. CPR yani kalp masajının yapılması için hastanın kalbinin durmuş olması ya da nabızsız atım yapması gerekmektedir. Hastaya kalp masajı yapmadan önce nabız kontrolü yapılması gerekmektedir. Eğer hastada nabız varsa, bu uygulama yapılmaz. Ancak hastanın nabzı yok ise; mutlaka dakikada 100 civarında kalp masajı yapılması gerekmektedir. Peki bu kalp masajı nasıl yapılır?

CPR (Kalp Masajı) Nasıl Yapılır?

 1. Hastanın bilinci kontrol edilir.
 2. Hastanın solunumu değerlendirilir.
 3. Hastanın nabzı kontrol edilir.
 4. Eğer hastada nabız yok ise; iki adet kurtarıcı nefes verilir.
 5. Nefes verdikten sonra iman tahtası (sternum üzerine) üzerine, iki eşit “C” yapılır ve bu kemiğin tam ortasına iki eller kavuşturularak bası yapılır. Bu bası ne çok hızlı ne de çok yavaş olmalıdır. Dakikada 100 olacak şekilde basının yapılması gerekmektedir. Her 30 basıda iki defa (30:2) hastaya dolu bir şekilde solunum verilmesi gerekmektedir. Bu durum olay yerine; 112 gelene kadar, hasta kendine dönene kadar yapılması gerekmektedir. Her bir ilk yardımcı sadece 2 dakika boyunca CPR uygulaması yapabilir. Bunun haricinde sürekli ilk yardımcı değişimi de gerekmektedir. Böylece etkin bir şekilde CPR uygulaması yapmak mümkün olabilmektedir.

CPR (Kalp Masajı) Uygulaması Başarı Oranı?

Kalp masajı, günümüzde uygulanan ilk yardım uygulamalarının başında gelmektedir ve hayat kurtarıcı bir harekettir. 112 olay yerine gelene kadar geçen sürede etrafta olan kişilerin bu uygulamayı yapması, hastanın beyin ölümünü geciktirecek ve 112 olay yerine gelince gerekli ekipmanlar ile gereken uygulamayı yapacaklardır. Böylece hastanın dönme oranı oldukça yükselecek ve beyninde de hasar kalmayınca kalan yaşamına devam edebilecektir.

Kalp Neden Durur?

 • Yoğun sigara dumanına maruz kalma,
 • Yangın gibi ortamlarda yüksek miktarda CO gazına maruz kalma,
 • Damar hasarları,
 • Yüksek Tansiyon sonucu damarların hasar görmesi,
 • Yaşlılık,
 • Önlem alınmayan kalp hastalıkları,
 • Tıkalı damarlar,
 • Hatalı alınan ilaçlar,
 • Aşırı doz ilaç alımları,
 • Alerji yapan etkenlerle bir araya gelme,

gibi durumlar kalbin çalışmasını etkileyecek ve bu da büyük sorunlar oluşturacaktır. Bu nedenle yaşam kalitenizi artırarak kalbinizin sağlığında artışlara gidebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

 1. Gerçekten hayat kurtaran müdahalelerin başında gelmekte olan bir uygulama.. Tüm ilk ve acil yardımcı arkadaşlarıma teşekkür ve minnet duymaktayım.

 2. CPR yaparken gördüm hastanede paramedikleri yani 112 personellerini gerçekten oldukça zor iş ve gördükleri şeyler hiç yenilir yutulur şeyler değil. Onlardan Allah razı olsun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN