Çok Uyumak Kilo Yapar mı? | Nazike Abla

Çok Uyumak Kilo Yapar mı?

Çok Uyumak Kilo Yapar mı?

Metabolizma ve bedenin belli olan bir dengesi bulunur. İnsan beyni ve vücudu, uykuya şüphesiz ihtiyaç duyar. Bu sebep ile gerekenden az uyumak, bireyin sağlığı açısından ciddi anlamda bir risk oluşturmaktadır. Yetişkin olan bir insanın gün içerisinde en az 7 saat uyuması gerekir. Kimi bireyler bunu, 6 saat olarak da devam ettirmektedir. Fakat 9 saatten daha fazla uyumak, kilo alımına neden olmaktadır. Gece içerisinde olması gerekenden daha çok uyunduğu zaman, insan vücudunun insüline karşı dayanıklılığı azalmaktadır.

Uyku Saatleri Yaşa Göre Değişir Mi?

Bu soruya evet şeklinde cevap vermek doğru olacaktır. Uyku saatleri yaşa göre farklılık göstermektedir. Yeni doğmuş olan bebekler gün içerisinde yaklaşık olarak 24 saatini uyuyarak geçirir. Ancak bu bebekler biraz büyüdükleri zaman, bu vakit 15 saate düşmekte. Ergenlik çağında olan bireyler ise gün içerisinde 8 ile 9 saat arasında uyumaları, sağlıklı bir uyku açısından yeterli olmaktadır. Yetişkin bireylerde ise bu saat 6 saate kadar düşmekte olup, yeterli olmaktadır.

Gereğinden Fazla Uyumak Kilo Aldırır Mı?

Gereğinden fazla uyumak bireylerde kilo alımına sebep olmaktadır. Örnek olarak gün içerisinde 10 saat ya da daha fazla uyumak kilo alımına neden olmaktadır. Aynı zamanda fazla uyumanın beraberinde düşük nitelikte bir uyku, kilo alımının yanı sıra tansiyon ve şeker hastalığına da sebep olmaktadır. İnsülin dayanıklılığını azaltacak olan fazla ve niteliksiz uyku durumları şeker hastalığına neden oluyor.

Uykusuzluk durumu da en çok yemek alışkanlığını etkilemektedir. Düzensiz olan uyku, düzensiz beslenmenin aslını oluşturmaktadır. Gece içerisinde 7 veya 8 saat uyumak, yüksek tansiyon ve şeker rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını düşürmekte. Gece içerisinde, gereğinden daha fazla uyumak kilo alma ile beraber, psikolojik hastalıklara ve depresyona sürüklemektedir. Bilhassa İlkbahar gibi mevsim geçişleri içerisinde, gereğinden çok uyumak, bireye gün boyunca uyku hali vererek, depresyon haline sürüklemektedir.

Gün İçerisinde Çok Uyumanın Zararları Nelerdir?

Gün içerisinde çok uyumanın zararlarına aslen yukarıda değinilmiştir. Depresyon, fazla kilo, şeker ve tansiyon hastalıkları gibi birçok rahatsızlık çok uyumanın zararlarından sayılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN